Wypowiedzenie umowy na okres próbny

 

Pracodawca ma prawo nie przedłużać umowy po okresie próbnym

 

Niestety zdarzają się takie przypadki, w których pracodawca nie przedłuża umowy po skończonym okresie próbnym. Powody mogą być różne i niestety to pracodawca decyduje o tym, czy będzie chciał zatrudniać określonego pracownika po okresie próbnym. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i dowiadywać się wcześniej czy umowa po okresie próbnym będzie przedłużona. W przypadku 3 miesięcznego okresu próbnego , wypada nawet na miesiąc wcześniej spytać, czy dostaniemy kolejną umowę do podpisania. Lepiej zawczasu przygotować się na odpowiedź negatywna, żeby mieć czas na poszukiwanie innej pracy.

Wypowiedzenie w okresie próbnym

 

W kodeksie pracy zapisana jest informacja, że w trakcie trwania okresu próbnego jedna ze stron może wypowiedzieć umowę zachowując trzydniowy okres wypowiedzenia, jeżeli umowa została zawarta na okres do dwóch tygodni. W przypadku umowy trzymiesięcznej obowiązuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Rozwiązanie takiej umowy nie wymaga uzasadnienia.

 

Kiedy zaczyna się okres wypowiedzenia ?

 

W świetle przepisów zawartych w kodeksie prawa cywilnego oraz w kodeksie - oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę nabiera mocy prawnej w chwili, gdy doszło do drugiej osoby w taki sposób, by mogła się ona zapoznać z jego treścią i do treści tej ustosunkować. Jeżeli koniec umowy zawartej na czas próbny upływa w wolną sobotę to rozwiązanie umowy ma miejsce w tym dniu.

znajdź pracę!

ZAMIEŚĆ OFERTĘ ZOSTAW CV